Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Trufle w Polsce

Uprawa w Polsce i warunki jej powodzenia

Nie każdy z pewnością wie o tym, iż nie tylko kraje śródziemnomorskie (Włochy, Francja, Hiszpania) mogą szczycić się hodowlą “przysmaku bogaczy”, czyli trufli. Także i u nas w Polsce kiedyś hodowano trufle i dziś również się to robi. Pierwsza znana nam polska książka kucharska – dzieło Stanisława Czernieckiego wydane w 1682 roku podaje przepis na “tartofele” – potrawę z trufli. Niewykluczone więc, że w XVII wieku uprawiano w Polsce trufle i spożywano je w kręgach szlacheckich.

Obecnie występuje w Polsce kilka gatunków trufli. W 2007 roku przyjechała do Polski specjalna komisja z Turynu z wyszkolonym psem zajmującym się tropieniem trufli. Dzięki pomocy Włochów odkryto na południu Polski truflę letnią, truflę rudą i truflę wydrążoną. Dzięki tym odkryciom poczyniono pierwsze próby hodowli trufli w Polsce przy pomocy zarodników trufli znalezionych na terenie Polski. Uprawa rokuje na przyszłość, wydaje się więc, iż z czasem hodowle takie będą powszechniejsze.

W Polsce powstają już prywatne ogrody truflowe. Podstawowym warunkiem powodzenia takich hodowli trufli jest pochodzenie grzyba. Zakładając ogród truflowy w Polsce, koniecznie trzeba posiadać rodzimy materiał biologiczny, czyli sadzonki i grzyb powinny pochodzić z Polski. Wedle przeprowadzonych badań DNA nasza trufla letnia posiada inny genotyp niż ten sam gatunek trufli występujący w Austrii, Czechach, Słowacji i w krajach śródziemnomorskich. Największą przeszkodą w zakładaniu hodowli trufli pochodzącej z Polski są oczywiście wysokie koszty takiej hodowli. Brakuje pieniędzy, by stworzyć sadzonki z mikoryzą polskiej trufli letniej.

W Polsce spotykano trufle do tej pory na obszarze Borów Tucholskich i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli w 2007 roku ogromne pole trufli na granicy województw łódzkiego i śląskiego. Jak się szuka trufli? Pomocne w wyszukiwaniu smacznych i drogich trufli są wytresowane psy i świnie. Od pewnego czas chętniej używa się do tego celu psów, gdyż świnie często po znalezieniu cennych grzybów biorą się za ich jedzenie! Jedyną oficjalnie uznaną rasą psów nadającą się do poszukiwania trufli jest lagotto romagnolo. Rasa ta, pochodząca z okolic Rawenny, rozpowszechniła się w XIX wieku na terenach regionu Romanii. Jednak praktycznie każda rasa po odpowiednim i udanym przeszkoleniu może nadawać się do poszukiwania trufli.